Sektörde Simkan

Sektörde Simkan


Genel Bakış

Dünyanın en büyük 4. ekonomisine tekabül eden otomotiv endüstrisinin büyüklüğünün 2016 yılı itibarıyla 4 trilyon dolar olduğu tahmin edilmektedir.

Türkiye ise otomotiv endüstrisinde son yıllarda aldığı yatırımlar ile üretim sıralamasında 14. ve büyüme hızında 3. sırada yer alarak, ciddi bir performans ortaya koymaktadır. (2016 verileri)

Otomotiv endüstrisinin lokomotifi olan yedek parça sektörü de bugün ulaştığı hacim ve büyüme hızı ile göz kamaştırmaktadır. Global yedek parça pazarının 643,10 milyar dolar olduğu tahmin edilmektedir. Türkiye yedek parça pazarının ise 6,5 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olduğu hesaplanmaktadır.

Türkiye'de yedek parça pazarı, özellikle 1980'li yılların ortalarından itibaren hızlı bir büyüme trendine girmiş, geleneksel toptancı alışkanlıkları yerini modern ve teknoloji tabanlı dağıtıcı/hizmet veren iş modeline bırakmıştır.


Simkan

Kısa sürede modern yapısı ve üst düzey müşteri ilişkileri yönetim becerisi ile bugün Türkiye'de 5.500 servis ve yedek parça mağazası iş ortağına tedarik yapan bir şirket haline gelmiştir. 40'ın üzerinde uluslararası OEM markasının distribütörlüğü ile pazarın ihtiyaçlarına en doğru ve en hızlı şekilde cevap vermektedir. Aynı zamanda Temot International üyesi olan Simkan, geniş ve avantajlı satınalma olanakları ile paydaşları için artı değer yaratmayı hedeflemektedir.

Altyapı çalışmalarını hızlandıran Simkan, İstanbul ili Orhanlı ilçesinde 10.000 metrekare kullanım alanı olan modern lojistik merkezi ve Ankara ili Şaşmaz ilçesinde 2.400 metrekare kullanım alanlı ikinci lojistik merkezi ile Türkiye'nin her yerine 24 saatte parça ulaştırabilecek olanağa erişmiştir.

Teknoloji yatırımları ile kendi iştiraki olarak kurduğu Simkan Teknoloji A.Ş., bugün hem Simkan şirketler grubunun hem de pazarın teknoloji ihtiyaçlarına sektöre özelleştirilmiş ERP, B2B ve BI çözümleri ile cevap vermektedir.

TecDoc ile parça tespit kataloglarını entegre ederek 22 araç markasında, müşterilerine parça tespiti kolaylığı sağlayan Simkan, bugün cirosunun neredeyse tamamına yakınını (%99) B2B (Business-to-Business) portal üzerinden gerçekleştirmekte ve derin deneyimleri ile oluşturduğu sektöre özel ERP sistemi ile iş ortaklarına üst düzey kalitede hizmet vermektedir.

Pazarın modernleşmesi için sürekli projeler üreten Simkan, 2017 yılı itibarı ile Simkan Express markası altında oluşturduğu franchisee iş modeli ile modern yedek parça mağazacılığı konseptini pazara sunmuştur. Kısa sürede beklentinin üzerinde bir ilgi gören iş modeli ile şu anda 7 franchisee iş ortağı ve 12 mağaza ile Türkiye'nin büyük illerinde hizmet vermektedir.

86 kişilik teknik ekip ve profesyonel yönetici kadrosu ile tüm operasyonlarını başarı ile yürütmek için var gücü ile çalışmaktadır.

Temot International Üyesi

OEM'de 80 Ülkeye Hizmet Veren Temot Tedarik Ağı Sayesinde, Tatcom Her Zaman Türkiye'de Zirvede Olacaktır.

Tatcom, 54 değişik ülkede faaliyet gösteren Temot International'ın hissedarıdır. Binek otomobiller, hafif ticari araçlar ve ağır araçlar için yedek parça hizmetleri sunan Temot International, dünyanın en büyük satınalma topluluklarından biridir. Tatcom Türkiye, merkezi satınalma topluluğunu yöneterek, iş ortakları için özelleştirilmiş satınalma gücü ile lojistik, pazarlama ve satış desteği sunmaktadır. Tatcom, satınalma gücünü artırmakta ve iş ortaklarının pazarda etkin satış operasyonları yürütmesine olanak tanıyan rekabetçi fiyat avantajları yaratmaktadır ve aynı zamanda sürdürülebilirliği, piyasanın lideri olarak devam ettirmeyi hedeflemektedir. Hizmet ağı ise iş ortaklarının dağıtım gücü sayesinde günden güne genişlemektedir.

Temot International